Remont mieszkania przez sprzedażą - analiza opłacalności

Remont mieszkania przed sprzedażąZapewne każdy z nas miał okazję w życiu przeprowadzić przynajmniej jeden większy lub mniejszy remont. Jedni nie wspominają przedsięwzięcia zbyt dobrze, a inni wręcz przeciwnie - mogliby robić to co roku. Skąd takie rozbieżności? Wszystko zależy od charakteru, budżetu i gustu inwestora oraz celu w jakim dany remont należy wykonać.

I tutaj pojawia się pytanie: czy warto remontować mieszkanie które chcemy sprzedać?

Ciężko jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to zagadnienie - postaramy się przedstawić zasady tego przedsięwzięcia. Kupując nowe mieszkanie najczęściej dostajemy klucze, otwieramy drzwi i widzimy stan developerski, gdzie musimy zaaranżować wszystko od początku. Wbrew pozorom przydaje się tutaj pomoc projektanta, który wskaże lub podpowie jakie rozwiązania zastosować, aby jak najwygodniej i przyjemniej mieszkać w nowym lokum.

W sytuacji kiedy chcemy sprzedać mieszkanie z rynku wtórnego, które wymaga remontu, warto go odpowiednio wcześniej zaplanować. Tutaj w przeciwieństwie do pierwszej sytuacji czeka nas dużo więcej niespodzianek i pracy, co niesie za sobą również nieprzewidziane koszty - a te powinniśmy minimalizować.

Planowanie remontu należy zacząć od skrupulatnej oceny stanu technicznego i wizualnego danej inwestycji. Najlepiej zacząć od oceny instalacji elektrycznej, hydraulicznej, gazowej. Może okazać się bowiem, że któraś z nich będzie wymagała albo całkowitej wymiany albo przynajmniej przerobienia. W dalszej kolejności warto zwrócić uwagę na stan ścian, podłóg i sufitów - poza malowaniem może czekać nas położenie nowych tynków, gładzi gipsowych lub w przypadku podłogi, położenie paneli, terakoty czy chociażby wykładziny.

Kuchnia i łazienka - pomieszczenia strategiczne

W końcu przychodzi kolej na urządzenie dwóch pomieszczeń, które zazwyczaj pochłaniają znaczną część naszego budżetu remontowego, część z Państwa już zapewne wie, że chodzi o kuchnie i łazienkę. Oba te pomieszczenia wymagają więcej czasu i pracy na wykończenie w przeciwieństwie do pozostałej części mieszkalnej - salonu, pokoju czy sypialni. Na podstawie kilku kosztorysów generalnych remontów, śmiało można stwierdzić ze przekłada to się finansowo na proporcje około 1,5 tys. zł/1m2 urządzanej powierzchni. Dla przykładu remont mieszkania o powierzchni około 50m2 generuje wydatek rzędu 75 tys. złotych. Całość oczywiście jest oparta o materiały ogólnodostępne na rynku przy założeniu średnich cen rynkowych firm usługowych.

Reasumując można podzielić remonty na dwa rodzaje typu:

  • odświeżenie ścian, wymiana powierzchni podłogowych, które warto zrobić przed podjęciem próby sprzedaży mieszkania
  • remonty generalne, które należy już dokładniej przemyśleć w kwestii opłacalności całej inwestycji.

Zawsze w takich sytuacjach należy zrobić dokładną analizę opłacalności wykonania generalnego remontu. Jest ona uzależniona od piętra, lokalizacji i wielu innych czynników mających wpływ na wynik rentowności całego przedsięwzięcia.

Zarówno w jednym jak i drugim przypadku zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej wyceny swojego mieszkania w naszym skupie nieruchomości - bez znaczenia czy wymaga ono remontu od a do z czy może jest świeżo po nim - a jednak dalej nie znajduje nowego nabywcy. Dla nas remont to część pracy - posiadamy własny zespół fachowców począwszy od projektanta wnętrz do glazurnika, elektryka, hydraulika czy malarza.